Bindowanie dokumentów - podstawy

Udostępnij

Do samodzielnego bindowania dokumentów potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia maszyna. Bindownica korzysta jednak z szeregu materiałów eksploatacyjnych. Konieczne są również okładki oraz grzbiety. W zależności do tego, jaką techniką wykonujemy bindowanie dokumentów, potrzebne będą nam różne materiały. Na rynku dostępne są okładki, które są dość uniwersalne i pasują do bindowania wykonywanego różnymi technikami.

Można je stosować z oprawami grzebieniowymi, drutowymi, paskowymi, spiralnymi oraz click. W przypadku grzbietów sprawa nie jest jednak prosta. Tutaj trzeba już wyposażyć się w materiały przeznaczone dla konkretnej techniki, na którą się decydujemy. Okładki, zarówno przednie jak i tylne, mogą być wykonywane z różnych materiałów. Okładki przednie są zwykle wykonane z przeźroczystej folii. Okładki tylne również mogą być foliowe, ale często spotyka się materiały z frakturą lub imitujące skórę. Oprócz tego folie na okładki można znaleźć w różnych kolorach. Wszystko to sprawia, że przy odpowiednim wyborze materiałów bindowanie może mieć nie tylko praktyczne zastosowanie. Umiejętne wykonanie go sprawi, że dokumenty będą prezentowały się bardzo elegancko.

Równie szeroki wybór spotkamy wśród grzbietów do bindowania. Przy ich kupowaniu należy zwracać uwagę na rozmiar, bowiem decyduje on o tym, jak wiele kartek będziemy w stanie ze sobą połączyć za jego pomocą. Grzbiety są na szczęście dostępne w bardzo różnych rozmiarach, zatem nie ma raczej problemów ze znalezieniem wśród nich czegoś odpowiedniego dla swoich potrzeb. Grzebienie są dostępne również w różnych kolorach.Na rynku dostępne są również grzbiety wykonane z metalu, do wykonywania bindowania drutowego. Są one bardziej wytrzymałe, prezentują się również bardzo estetycznie.

Oprawa dokumentów

Warto pamiętać, że sprzedawane grzbiety tego typu są otwarte. Za pomocą dźwigni bindownicy dociskamy je z określoną siłą, dostosowaną do ilości łączonych kartek. Grzbiety takie, w przeciwieństwie do tych standardowych, nie mogą być później otwierane bez zniszczenia. Oznacza to, że takie bindowanie jest permanentne i nie ma tu możliwości dołożenia lub wyciągnięcia kartek.Innym rodzajem grzbietów są grzbiety spiralne. Z jednej strony dostępne są one w niskich cenach, ale jednocześnie korzystanie z nich nie jest zbyt wygodne.

Założenie takiego grzbietu zajmuje przede wszystkim więcej czasu.Bardziej praktyczne w zastosowaniu są grzbiety typu click. Działają one na podobnej zasadzie, co zamki błyskawiczne w ubraniach. Dostępne są w formie pasków, którymi łączy się kartki dokumentu. Do większych dokumentów dobre są grzbiety paskowe. Posiadają one specjalne bolce, których ilość zależy od tego, do jakiego rodzaju bindownicy są przeznaczone. Pozwalają na łączenie nawet 700 kartek.Istnieje jeszcze kanałowa metoda łączenia kartek. Grzbiety do tej techniki są zwykle zintegrowane od razu z kartkami. W ich środku znajduje się metalowy kanał. Na rynku dostępny jest szeroki wybór grzbietów kanałowych w różnych kolorach. U niektórych producentów znaleźć można też ozdobne okładki.