O czym warto pamiętać przy oprawie pracy dyplomowej?

Udostępnij

Obrona pracy dyplomowej to nie tylko moment zakończenia studiów, ale również pierwszy krok, który trzeba zrobić, aby podjąć pracę zawodową zgodną ze zdobytym doświadczeniem. Zanim jednak student pojawi się na obronie musi pracę napisać, a następnie ją oprawić, pamiętając przy tym o wytycznych, jakie stawia dana uczelnia. O co dokładnie chodzi w oprawie pracy dyplomowej?

O czym trzeba pamiętać, przygotowując się do tego ważnego wydarzenia? Poniżej garść podpowiedzi.

Twarda oprawa pracy dyplomowej

Metodą oprawiania prac dyplomowych, która cieszy się największą popularnością, a tym samym stosowana jest najczęściej jest twarda oprawa. Sprawdza się ona również w przypadku ważnych umów, a także aktów prawnych. Jest najlepsza, jeśli zależy nam na naprawdę solidnym zabezpieczeniu zawartości dokumentów. Twarde oprawy dostępne są w bardzo różnych kolorach i rozmiarach. To, jaki rozmiar zostanie zastosowany uzależnione jest od objętości pracy, a także gramatury użytego papieru.

Miękka oprawa pracy dyplomowej

Miękka oprawa pracy dyplomowej również cieszy się wzięciem. Jest niezastąpiona także wówczas, gdy oprawić chcemy najróżniejsze raporty, audyty czy prace zaliczeniowe na studiach. Taki rodzaj oprawy wyposażony jest w twardy grzbiet i okładkę zarówno z przodu, jak i z tyłu. Grzbiet spina kartki, a okładka chroni przed ich zabrudzeniem. Z przodu znajduje się okładka przezroczysta, z tyłu zaś tekturowa.Ile czasu zajmuje oprawa pracy dyplomowej?To, jak dużo czasu potrzeba na oprawę pracy dyplomowej w dużej mierze uzależnione jest od rodzaju oprawy, który ostatecznie zdecydowaliśmy się zastosować. Jeśli chodzi o oprawę termozgrzewalną i miękką, na ogół nie zajmie to więcej niż piętnaście minut.

Koszt oprawienia dokumentów

Z jakim kosztem trzeba się liczyć?

To, ile przyjdzie nam zapłacić za oprawę pracy w dużej mierze uzależnione jest od wypełnienia stron kolorem. Wszystko dlatego, że wycena dokonywana jest na podstawie dokumentu, który przedstawimy w wybranym punkcie. Na ogół nie zapłacimy więcej niż sto złotych.

Jak przygotować się do wydruku?

Zanim podejmiemy decyzję o konkretnym rodzaju oprawy powinniśmy dowiedzieć się, jakie są wymogi uczelni w tym zakresie. W zależności od uczelni mogą one się bowiem nieco różnić. Trzeba pamiętać, że nie dostosowanie się do tego, czego oczekuje uczelnia może zakończyć się niezaakceptowaniem pracy w dziekanacie. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na sposób wydruku. Może on być jedno- bądź dwustronny. Trzeba także sprawdzić jaki rodzaj oprawy wymagany jest przez uczelnię, a także jaka liczba egzemplarzy powinna być oddana w konkretnej oprawie.

Znaczenie ma również sposób edycji teksty. Chodzi między innymi o rozmiar marginesów, numerację stron, a także to, jak wygląda strona tytułowa. Pracę należy zapisać w formacie pdf. Zapewni to prawidłowy format dokumentu podczas jego drukowania.Jeśli chodzi o bindowanie, do dyspozycji mamy kilka jego rodzajów. I tak mówić możemy o bindowaniu z wykorzystaniem grzbietu plastikowego, drutowego, a także plastikowych zatrzasków. 

Więcej na lobos.promo