Przygotowanie wizytówek - krok po kroku

Udostępnij

Wizytówka to rzecz niezbędna dla każdego przedsiębiorcy. Niewielki bloczek pełni bardzo istotną rolę przy nawiązywaniu kontaktów biznesowych i pozyskiwaniu nowych partnerów. Warto zatem zadbać o przygotowanie dla siebie czegoś na faktycznie wysokim poziomie. Przygotowanie wizytówek to proces składający się z kilku etapów. Na samym początku trzeba oczywiście obmyślić projekt i zastanowić się nad szczegółami.

Istotne jest na przykład to, czy wizytówka ma być jedno, czy dwustronna. Ważną kwestią są ponadto kolory - ich ilość użyta w projekcie jest szczegółem o wielkim znaczeniu. Trzeba również postarać się o odpowiednie przygotowaniu pliku, który wyślemy do drukarni. Tylko wtedy będzie ona w stanie poprawnie zrealizować nasze zlecenie.

Drukowanie wizytówek

Samodzielne przygotowanie pliku DTP z wizytówkami do wydruku nie jest trudne, jeśli posiada się podstawową wiedzę. Warto dobrze się do tego przyłożyć, bowiem jedynie wówczas efekty współpracy z drukarnią będą w pełni zadowalające.Jeśli chodzi o zastosowane kolory, to wyróżnia się trzy główne typy wizytówek: 4+4 (pełny kolor, nadruk na obu stronach wizytówki), 4+1 (nadruk na obu stronach wizytówki, pełny kolor na przedniej stronie, na tylnej tylko jeden) oraz 4+0 (nadruk jedynie na przedniej stronie w pełnym kolorze).

Projekt wizytówki

Rozmiar wizytówki

Standardem stosowanym w Polsce jest 90 mm x 50 mm oraz 50 mm x 90 mm. Można oczywiście zdecydować się na inny rozmiar - będzie to mniej standardowe rozwiązanie.W szczegółach pliku należy ustawić kilka istotnych dla projektu detali. Tryb kolorystyczny powinien być ustawiony na CMYK, a rozdzielczość przynajmniej na 300 dpi. Z każdej strony wizytówki powinniśmy też zostawić ok. 5 mm wolnego obszaru, na który nie mogą nachodzić żadne elementy graficzne.W programach graficznych można spotkać się z dwoma rodzajami czerni - nasyconą oraz zwykłą.

O ile na monitorze praktycznie nie widać różnicy, o tyle parametr ten ma ogromne znaczenie dla druku. Dla elementów graficznych najlepsza jest nasycona czerń.Po wykonaniu druku następuje cięcie, przez co trzeba zostawić w projekcie ok. 2 mm wolnego miejsca na tak zwane spady. Koniecznie trzeba także pamiętać o ustawieniu czcionek na krzywe. Jeśli tego nie zrobimy, drukarnia może nie być w stanie odtworzyć zastosowanych przez nas czcionek, szczególnie w przypadku używania mniej standardowych z nich.Jeśli chodzi o format pliku, to dobra drukarnia nie powinna mieć problemów z żadnym formatem plików graficznych. Standardowym rozwiązaniem są pliki PDF oraz TIFF.

Rodzaj papieru

Wśród różnych szczegółów trzeba pamiętać też o wybraniu dobrego rodzaju papieru. Wybór jest to bardzo szeroki - od podstawowych rozwiązań aż po eleganckie, droższe rodzaje.Wydaje się, że przygotowanie wizytówek do druku to bardzo złożony proces. Fakt, trzeba przebrnąć przez kilka etapów, ale dzięki podstawowej wiedzy można zrobić to samodzielnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto ustalać wszystko na bieżąco, aby w momencie realizacji zlecenia nie powstały żadne nieprzewidziane nieporozumienia.

Druk wizytówek zamówisz na lobos.promo >>