Bindowanie dokumentów - sposoby i techniki

Udostępnij

Bindowanie dokumentów jest obecnie bardzo popularnym i chętnie stosowanym rozwiązaniem. Polega ono na łączeniu ze sobą kartek papieru przy użyciu specjalnego grzbietu - zwanego również bindą. Technika ta może mieć mnóstwo zastosowań w wielu różnych miejscach. Bindowanie jest pożyteczne na przykład w biurach, pozwala bowiem na lepsze porządkowanie dokumentów.

Istnieją również miejsca, w których bindowanie dokumentów jest obowiązkowe. Przykładowo, w szkołach i uczelniach wymaga się zwykle bindowania wszelkiego rodzaju prac przygotowywanych przez uczniów. Istnieje ku temu wiele powodów. Prace zbindowane są o wiele wygodniejsze w przeglądaniu, a ponadto zajmują znacznie mniej miejsca niż te w twardej oprawie. Ponadto bindowanie jest tanie i szybkie, co czyni z niego bardzo praktyczne rozwiązanie. Bindowanie samo w sobie jest dość szerokim pojęciem, bowiem można robić to na wiele sposobów. Dostępny jest na przykład szeroki wybór materiałów, z których może zostać wykonany grzbiet - od plastikowych po druciane. Innym przykładem techniki jest termobindowanie. Dokument umieszcza się wówczas w okładce z grzbietem wypełnionym klejem.

Bindowanie kanałowe jest z kolei najdroższym, ale i najskuteczniejszym w wielu sytuacjach rozwiązaniem. Twarda oprawa oraz możliwość spięcia ze sobą nawet 300 kartek czyni z tego świetną propozycję.Wybranie odpowiedniego rodzaju grzbietu to bardzo ważna rzecz również ze względu na liczbę kartek, które mają zostać zbindowane. Na przykład grzbiety drutowe pozwalają na zbindowanie około 120 kartek, jeśli zatem posiadamy więcej stron, to musimy wybrać inne rozwiązanie. W przypadku bindowania tradycyjnego w kartkach zostają wykonane odpowiedniej wielkości dziurki. Następnie całość zostaje zespolona razem za pomocą specjalnego łączenia.

Metody bindowania dokumentów

Do tak zbindowanych dokumentów dodaje się okładkę tylną oraz przednią. Możliwe jest bindowanie ze sobą kartek o różnych formatach. Grzbiety są zwykle wielokrotnego użytku - można wyjąć z nich kartki i włożyć inne. Grzbiety są zazwyczaj wykonywane z metalu lub plastiku. Ponieważ jest to najpopularniejsze rozwiązanie, również większość modeli bindownic dostępnych na rynku obsługuje tę właśnie technikę. Oprawa drutowa zajmuje drugie miejsce na liście najpopularniejszych technik bindowania. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że grzbiet jest tylko jednorazowy i nie można go odginać bez zniszczenia. Umieszczone w nim kartki mogą być jednak rozkładane w dowolnej pozycji, co jest bardzo praktyczne.

Inną popularną techniką jest tak zwane termibindowanie. W tym przypadku nie stosuje się grzbietu. Kartki łączone są specjalnym klejem, który pod wpływem temperatury nagrzewa się. Jest to bardzo trwały sposób na wykonywanie bindowania. Ponadto efekty prezentują się naprawdę elegancko, przez co świetnie sprawdza się to w przypadku bardziej oficjalnych dokumentów.Bindowanie to technika, która może sprawdzić się wszędzie - zarówno w pracy czy na uczelni, jak i w domu. Dzięki temu znacznie łatwiej jest utrzymywać porządek w swoich dokumentach i trzymać je zawsze na miejscu.