Zanieczyszczenie plastikiem osiąga 1,3 mld ton do 2040 r.

Udostępnij

W nowym sprawozdaniu szacuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat ilość odpadów plastikowych trafiających do oceanów potroi się.

Pomimo filmów dokumentalnych, badań, wiadomości, opinii, kampanii, przemówień politycznych i firm obiecujących ograniczyć ich wykorzystanie, zanieczyszczenie tworzyw sztucznych wciąż rośnie. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat ilość plastikowych odpadów wypłukiwanych do oceanów potroi się.

Ten alarmujący fakt wynika z dogłębnego raportu sfinansowanego przez Pew Charitable Trusts z siedzibą w USA i opublikowanego niedawno w czasopiśmie Science. W raporcie szacuje się, że obecna ilość tworzyw sztucznych docierających do oceanów wynosi 11 milionów ton rocznie, ale jeśli obecne tendencje się utrzymają, ilość ta wzrośnie do 2040 roku do 29 milionów ton - co odpowiada 50 kg na każdy metr linii brzegowej na świecie. Biorąc pod uwagę ilość odpadów tworzyw sztucznych przeznaczonych do składowania na wysypiskach, oznacza to w sumie 1,3 miliarda ton odpadów tworzyw sztucznych w środowisku.

"Jest to pierwsza kompleksowa ocena tego, jaki może być obraz za 20 lat", wyjaśnia dr Costas Velis z Uniwersytetu w Leeds, jednej z instytucji akademickich zaangażowanych w badanie. "Trudno sobie wyobrazić tak dużą ilość, ale gdyby można było sobie wyobrazić ułożenie całego tego plastiku na płaskiej powierzchni, pokryłby on powierzchnię Wielkiej Brytanii 1,5 raza".

Nie ma złotego środka

Oczywiście zapowiedziano wiele działań ze strony Wielkiej Brytanii i UE, jak również oświadczenia i obietnice wydane na całym świecie, które dawały nadzieję, że kwestia zanieczyszczenia tworzyw sztucznych zostanie rozwiązana. Parlament Europejski w przeważającej części poparł w 2018 roku szeroko zakrojony zakaz stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, obiecując do 2025 roku recykling 90% plastikowych butelek oraz likwidację takich przedmiotów jak plastikowe słomki i waciki do 2021 roku. Na początku tego roku Chiny oświadczyły, że w 2022 r. we wszystkich miastach i miejscowościach zostanie wprowadzony zakaz stosowania toreb plastikowych, a także wycofane zostaną plastikowe naczynia z punktów sprzedaży żywności na wynos oraz plastikowe opakowania kurierskie.

W raporcie Pew Charitable Trusts oszacowano jednak, że wszystkie zapowiedziane do tej pory wysiłki i firma spowodują do 2040 r. zmniejszenie prognozowanych wielkości tylko o 7%.
"Wszystkie dotychczasowe inicjatywy niewiele znaczą", powiedział Simon Reddy, dyrektor ds. międzynarodowego środowiska w Pew Charitable Trusts. "Nie ma żadnej srebrnej kuli, nie ma rozwiązań, które można by po prostu zastosować - potrzeba wielu działań. Potrzebujesz innowacji i zmian systemów."

Rozwiązanie problemu zanieczyszczenia papieru

Zmiany zalecane w raporcie obejmowały ograniczenie wzrostu produkcji i konsumpcji tworzyw sztucznych, zmniejszenie eksportu odpadów plastikowych, zwiększenie wskaźników zbiórki odpadów w krajach o niskich dochodach oraz zastąpienie tworzyw sztucznych papierem i materiałami kompostowalnymi.

Spośród nich, zastąpienie papieru tworzywem sztucznym oferuje jeden z największych potencjałów dla długoterminowego sukcesu. Przy wskaźniku recyklingu w Europie wynoszącym 72%, co stanowi wzrost w stosunku do roku poprzedniego, papier i tektura posiadają już bardzo skuteczny system recyklingu, a przemysł papierniczy jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisk na świecie.

Jako jeden z kluczowych materiałów do produkcji opakowań, papier jest również preferowanym wyborem konsumenta. Najnowsze badanie "Two Sides European Packaging Preferences" wykazało, że 62% osób stwierdziło, że papier/karton jest najlepszy dla środowiska, a 57% stwierdziło, że papier/karton jest najłatwiejszym materiałem do recyklingu. 70% respondentów stwierdziło również, że aktywnie podejmuje działania mające na celu ograniczenie zużycia opakowań z tworzyw sztucznych, podczas gdy 46% kupuje obecnie więcej od detalistów, którzy usuwają z opakowań tworzywa sztuczne.

Korzyści z cięcia odpadów

Stemming przepływu tworzyw sztucznych do oceanów podejmuje drastyczne działania pod wieloma różnymi kątami. Raport Pew Charitable Trusts szacuje, że osiągnięcie znacznego spadku ilości odpadów z tworzyw sztucznych będzie wymagało globalnych inwestycji w wysokości 150 mld dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Inwestycja ta przyniosłaby jednak 70 mld USD oszczędności w porównaniu z 670 mld USD kosztów nieefektywnej gospodarki odpadami do roku 2040. Zmniejszyłaby również emisję gazów cieplarnianych związanych z tworzywami sztucznymi o około jedną czwartą i stworzyłaby aż 700 000 miejsc pracy.

Tak więc można zrobić - i to z wieloma korzyściami. Jedynym pytaniem jest, jak bardzo światowe rządy i korporacje są zaangażowane w ograniczanie zanieczyszczenia tworzyw sztucznych. Jedno jest pewne: przemysł papierniczy i opakowaniowy jest gotowy do odegrania swojej roli.