Opakowania: Bohaterowie i złoczyńcy

Udostępnij

Wędruj po lokalnym supermarkecie i wybacz, że myślisz, że większość wystawionych produktów ma opakowania nadające się do recyklingu. Papier, szkło, metal, wiele tworzyw sztucznych, wszystko to można umieścić w domowych zbiorach recyklingowych. Jednak badanie przeprowadzone przez grupę konsumencką, które wykazało, że niewiele ponad jedna trzecia (34%) najlepiej sprzedających się markowych produktów spożywczych w Wielkiej Brytanii posiada opakowania, które w pełni nadają się do recyklingu.

Nie tylko to, ale tylko jedno na cztery (41%) nie ma odpowiedniego oznakowania, co oznacza, że konsumenci nie otrzymują żadnej wskazówki, czy opakowanie może być poddane recyklingowi, czy też nie. Opakowanie zbiorcze Jakie? przeanalizowano 89 popularnych markowych produktów w 10 różnych kategoriach żywności, w tym czekoladę, napoje gazowane, chipsy, jogurty, napoje, ser i chleb. Każdy kawałek opakowania został podzielony na różne elementy, zważony, a następnie oceniony pod kątem możliwości recyklingu każdego z nich.

Grupa konsumencka stwierdziła, że możliwości recyklingu opakowań produktów różnią się nie tylko w zależności od kategorii żywności, ale także w zależności od marki w każdej z kategorii. Podczas gdy płatki śniadaniowe i napoje z sokami zazwyczaj posiadają opakowania, które są powszechnie poddawane recyklingowi, chrupki, czekolada i ser są pakowane w materiały trudne do recyklingu. Te trzy kategorie mają również jedne z najgorszych etykiet, a tylko 10% tabliczek czekolady wskazuje, czy ich opakowania mogą zostać poddane recyklingowi. Aby ograniczyć ilość odpadów trafiających na wysypiska, rząd musi wprowadzić obowiązkowe, proste i jasne oznakowanie, powiedziała Natalie Hitchins, Które? Szefowa działu Home Products and Services. "Dzięki temu kupujący będą wiedzieli dokładnie, jak wyrzucić opakowanie na produkty, które spożywają. Dobre, złe i nie nadające się do recyklingu chipsy, czekolada i ser mogą mieć słabe wyniki w zakresie recyklingu, jeśli chodzi o ich opakowania, ale inne kategorie mają swoje własne problemy.

Stwierdzono, że trwałość garnków do jogurtów jest różna w zależności od marki, przy czym niektóre garnków Muller i Cadbury są wykonane z polistyrenu - trudnego materiału do recyklingu. Jednak Onken udowadnia, że jest to możliwe, ponieważ w doniczkach z polipropylenu i pokrywce z politereftalanu etylenu (PET) oba te materiały nadają się do powszechnego recyklingu. Simon Ellin, dyrektor generalny The Recycling Association, powiedział: "Nie ma wymówki, aby nie przeprojektowywać pojemników z polistyrenu. To prosta zmiana. Więcej pracy do zrobienia

Raport "Który?" pokazuje, że pomimo wielu kampanii marek, uruchomień i ogłoszeń dotyczących zrównoważonego rozwoju, przed wieloma markami domowymi jest jeszcze długa droga do uczynienia ich opakowań w pełni przetwarzalnymi. Podobny raport został przygotowany przez grupę konsumencką dwa lata temu, która stwierdziła, że aż 29% opakowań spożywczych sprzedawanych w supermarketach pod własną marką nie nadaje się łatwo do recyklingu, więc można by twierdzić, że w tym czasie nie nastąpił duży postęp. Konsumenci krzyczą o markach, które poważnie traktują zrównoważony rozwój i o produktach, które łatwo poddają się recyklingowi, powiedziała Natalie Hitchins. Aby jednak wprowadzić rzeczywiste zmiany na lepsze dla środowiska naturalnego, producenci muszą maksymalnie zwiększyć wykorzystanie materiałów nadających się do recyklingu i poddanych recyklingowi oraz zapewnić prawidłowe etykietowanie produktów.