Powód "pozbywania się papieru" może nie być najbardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Udostępnij

Kiedy ludzie dowiadują się, że doradzam firmom w zakresie odpowiedzialnego zaopatrzenia w produkty leśne, większość z nich natychmiast zapala się z podekscytowaniem, aby podzielić się tym, jak ich miejsce pracy jest "zielone". Zazwyczaj to, co sprawia, że te miejsca pracy są "zielone", to inicjatywy mające na celu wyeliminowanie papierowych dokumentów. Wszyscy otrzymaliśmy e-maile z linią na dole, zachęcającą do zastanowienia się przed wydrukiem. Te zasady i inicjatywy są oczywiście oparte na najlepszych intencjach. I mogę się z tym zgodzić, powinieneś myśleć zanim wydrukujesz, ale w inny sposób.

Aby zrozumieć, dlaczego rezygnacja z papieru nie zawsze jest najlepszą opcją, musimy uważnie przyjrzeć się przemysłowi leśnemu. W tym artykule skupię się na krajobrazie leśnym Ameryki Północnej. Ważne regiony zamawiania w Brazylii, Indonezji, Chile i innych krajach reprezentują inne realia.

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony lasów jest odpowiedzialna gospodarka leśna; innymi słowy, odpowiedzialne i ostrożne pozyskiwanie drzew w celu wytworzenia produktów leśnych może służyć celom ochrony, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju lokalnej gospodarki w regionach leśnych. Dotyczy to zarówno lasów produkujących masę celulozową do użytku domowego i środków higieny osobistej, takich jak papierowe ręczniki i chusteczki higieniczne, jak i produktów drewnianych, takich jak drewniane meble.

Związek pomiędzy przemysłem produktów leśnych a ochroną lasów może być skomplikowany, ale istnieje kilka zdroworozsądkowych powodów, które ilustrują związek pomiędzy zdrowymi lasami roboczymi, ochroną przyrody i wyzwaniami związanymi z rezygnacją z papieru.

  1. Drzewa są zasobem odnawialnym: Kiedy lasy są właściwie zarządzane zgodnie z rygorystycznymi zasadami gospodarki leśnej, takimi jak te ustanowione przez Forest Stewardship Council (FSC®), okresowe zbiory pomagają utrzymać ekosystem leśny w dobrym stanie. Odpowiedzialne, zaplanowane zbiory otwierają okap lasu tak, aby młodsze drzewa mogły rosnąć silne i zdrowe z lepszym dostępem do światła słonecznego i deszczu. Okresowe zbiory mogą również zmniejszyć ryzyko i nasilenie pożarów lasu na dużą skalę. Z praktycznego punktu widzenia, firmy leśne potrzebują lasów, aby mogły pozostać w biznesie, więc w ich interesie leży właściwe zarządzanie terenami leśnymi. Zrównoważone zarządzanie przynosi wiele korzyści, w tym obietnicę trwałego sukcesu wielowiekowej branży.
  2. Pracujący las jest cenionym lasem: Jednym z największych zagrożeń wylesiania w Ameryce Północnej jest rozwój miast. Populacje i miasta nadal rosną, a lasy w pobliżu tych obszarów miejskich są w dużym stopniu zagrożone wyrębem, który może ustąpić miejsca kolejnym przedmieściom lub centrom handlowym. Jednakże, jeśli las jest lasem roboczym, dostarczającym wartości ekonomicznej społeczności, ryzyko przekształcenia go w las podmiejski jest znacznie niższe. Poza korzyściami płynącymi z zapewnienia miejsc pracy i przyczynienia się do lokalnej gospodarki, pracujący las może również oferować wartość dodaną w postaci rekreacji dla społeczności i odwiedzających. Na przykład, stare drogi wyrębowe mogą zostać przekształcone w szlaki rekreacyjne, które zapewniają ucieczkę od pobliskiego zgiełku miasta.
  3. Mówimy tu o Twoich sąsiadach: Przemysł leśny i wyrębowy zatrudnia ludzi w naszych społecznościach od ponad stu lat. Od właściciela ziemi, który opiera się na dochodach z drzew na ich podwórku, aby wysłać swoje dzieci do college'u, do leśnika, który wyrębuje ziemię dla ich utrzymania, do kobiety pracującej w dziale kadr w miejscowej papierni, do właściciela sklepu generalnego w wiejskim mieście wyrębu, przemysł leśny dotyka życia ludzi. Często miejsca pracy, które zapewnia przemysł leśny znajdują się w małych, wiejskich miasteczkach, gdzie sukces gospodarczy miasta zależy od sukcesu miejscowej papierni. Decyzja o zastąpieniu produktów leśnych innymi materiałami lub technologiami może mieć znaczący wpływ na te społeczności. Sam, pochodzący z małego miasteczka papierniczego w północnym Maine, widziałem ten wpływ w życiu codziennym.

Odpowiedzialne użytkowanie lasów nadaje naszym lasom wartość ekonomiczną, rekreacyjną i pomaga przenieść igłę na ochronę przyrody. Produkty papierowe są jednym ze sposobów na utrzymanie lasów w dobrym stanie.

Ale chciałbym wrócić do punktu, w którym należy się zastanowić przed drukowaniem. Nie cały papier jest równy, a w przemyśle leśnym jest kilka złych podmiotów, które nie zarządzają tym zasobem odnawialnym w sposób odnawialny. Musisz być wymagającym konsumentem, zarówno w przypadku zakupów biznesowych, jak i osobistych. Wybierając produkty leśne, należy wybrać te, które posiadają etykietę FSC® i mieć pewność, że las, z którego pochodzi produkt, był zarządzany w odpowiedzialny i odnawialny sposób.

Pomyśl również o tych chusteczkach na biurku i ręcznikach papierowych, których użyłeś do czyszczenia kuchenki mikrofalowej. Te również pochodzą z lasów. Zbadaj swoje wybory dotyczące zakupów i prześledź wszystko do firm, które produkują rzeczy, których używasz na co dzień. Nagradzaj firmy, które przyczyniają się do zdrowych lasów i zrównoważonego modelu biznesowego.

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, wykorzystanie produktów leśnych polega na zachowaniu zdrowej równowagi - zarówno w lesie, jak i w drukarni. Tak więc, jeśli naprawdę musisz wydrukować ten dokument, idź do przodu, ale pamiętaj, aby wydrukować go na papierze z certyfikatem FSC i być częścią rozwiązania, a nie częścią problemu, bardziej zrównoważonego przemysłu produktów leśnych.