Jak znaleźć właściwego partnera do druku online

Udostępnij

Wybór partnera do druku online jest krytycznym wyborem. Chcesz idealnie dopasować swoją firmę do firmy, która może zapewnić jakość, efektywność kosztową i szybkość przy realizacji Twojego projektu druku. Partner druku, któremu możesz zaufać, pomoże Ci rozwijać Twoją firmę i zadowoli Twoich klientów.

Partnerstwo w zakresie druku to wybór biznesowy, który wymaga od Ciebie zadawania właściwych pytań w celu znalezienia idealnego rozwiązania. Idealnie byłoby, gdyby drukowanie online było procesem, w którym po prostu podrzucasz swoje pliki, nie martwiąc się o nic. W rzeczywistości tak się nie dzieje, ale w ramach doskonałej współpracy z drukarką internetową obie strony ściśle ze sobą współpracują, aby osiągnąć płynny, szybki proces i znakomicie wyglądające rezultaty drukowania po przystępnych kosztach.

Poniżej podsumowaliśmy pytania, które należy zadać decydując się na wybór partnera do druku online oraz kryteria, które należy wziąć pod uwagę, aby dokonać właściwego wyboru.

Zacznij od określenia swoich własnych potrzeb

Zanim jeszcze zaczniesz sprawdzać, co oferują drukarki internetowe, zapoznaj się z własnymi potrzebami w zakresie druku. Na czym polegają Twoje projekty związane z drukowaniem? Realizujesz kampanie marketingowe i mailingowe, potrzebujesz materiałów piśmiennych i produktów poligraficznych dla własnej firmy, czy też realizujesz zamówienia na druk dla swoich klientów?

Rozdziel swoją firmę na powtarzające się zadania drukowania i pozycje jednorazowe oraz zidentyfikuj wolumen, którego potrzebujesz. Zobacz na czym się skupiasz: na cenie, jakości, ilości lub szybkości? Twój idealny partner do spraw druku może spełnić wszystkie te wymagania z łatwością, ale to pomaga w ustaleniu priorytetów.

Przewiduj poziom komunikacji, jaki będziesz miał w zakresie wyboru produktów do druku, papieru, kolorów i wzornictwa. Czy zawsze będziesz pewien, który produkt do druku na zamówienie, czy też potrzebujesz pomocy w zakresie dostępnych wyborów? Kto dostarczy Twoje dane do druku, Twój projektant lub Twój klient?

Wiele zadań drukowania może być realizowanych przy minimalnym kontakcie lub bez kontaktu, z wyjątkiem potwierdzenia zamówienia i wysyłki, ale w przypadku niektórych projektów konieczne będzie wcześniejsze omówienie ich z drukarką i uzyskanie cennych informacji na temat osi czasu, dostępnych opcji, kolorów lub wysyłki, aby być po bezpiecznej stronie. Po uzyskaniu jasnego obrazu swoich wymagań dotyczących partnera do druku online, można przejść do znalezienia takiego, który będzie najlepiej spełniał Twoje potrzeby.

Co oferują partnerzy w zakresie druku online

Z jednej strony, kiedyś klienci kojarzyli drukowanie online z anonimową usługą, która oferuje tylko standardowe możliwości wyboru. Z drugiej strony, wydruk próbny, odbitka próbna, próbki papieru i osoba mająca wyjaśnić dobór koloru, nałożenie lub dalsze przetwarzanie to rzeczy, w przypadku których lokalne drukarnie wydają się mieć przewagę w porównaniu z usługami druku on-line. Nie ma już jednak wyraźnego rozróżnienia.

Drukarki internetowe zazwyczaj pracują w wysoce zoptymalizowanym i wydajnym procesie, który umożliwia im oferowanie konkurencyjnych cen z wysoką jakością i szybką realizacją, ale nie oznacza to, że musisz iść na kompromis w zakresie obsługi klienta lub dodatków. Narzędzia do wgrywania i proofingu online ułatwiają dostarczanie plików, ale nadal możesz zlecić ekspertowi sprawdzenie swoich danych do druku i skontaktować się z obsługą klienta w razie pytań. Ponadto, drukarki internetowe oferują przykładowe katalogi, aby pomóc Ci we właściwym doborze papieru i produktu, próbek kolorów i szablonów plików, aby ułatwić Ci proces projektowania. Poniższe kryteria pomogą Ci określić, który partner do druku online jest dla Ciebie odpowiedni.

Cena

W większości przypadków wybór sprowadza się do znalezienia najlepszej jakości w najbardziej przystępnej, najniższej cenie. Należy pamiętać, że porównując oferty, nie można patrzeć wyłącznie na cenę: firma o nieco wyższej cenie produktu może dołączyć dodatkowe dodatki, które zwiększają wartość produktu do druku, takie jak papier premium, sprawdzanie danych druku, dalsze przetwarzanie, bezpłatna wysyłka, opakowania premium itp. Bardzo często opłaca się również porównać nie tylko pojedynczą ilość, ale zestaw ilości. Jedna drukarnia może mieć specjalną ofertę na 500 wizytówek, ale konkurencja może zaoferować produkt premium za nieco większą ilość i tylko nieco wyższą cenę. Porównanie zakupów pomaga, ale porównanie opcji może być trudne ze względu na wybór papieru i minimalne ilości.

Szybki zwrot i dostawa

Zawsze pytaj z góry o terminy realizacji i dostawy, aby później oszczędzić sobie bólu głowy. Zawsze należy brać pod uwagę nieoczekiwane opóźnienia i nierzadko trzeba wywierać nacisk na drukarkę, aby uzyskać dostawę na czas. Dlatego też, wybierając swojego partnera w dziedzinie druku, należy wziąć pod uwagę dostępne opcje szybkiej realizacji zamówienia. Czy oferują one dostawę w ciągu 24 godzin lub 48 godzin? Jaki jest czas realizacji standardowych zadań i jakie opcje Premium są dostępne? Jak wyglądają opłaty w porównaniu z konkurencją? Upewnij się, że sprawdzasz również czas dostawy danych. Na przykład, w przypadku wysyłki w dniu następnym, drukarka może wymagać przekazania danych przed południem.

Technologia i sprzęt drukarski

Rodzaj technologii i urządzeń stosowanych u Państwa partnera drukującego będzie miał wpływ na takie czynniki jak jakość, szybkość, dokładność, a także wszechstronność i zakres dostępnych produktów do druku i dalszej obróbki. Dobrą rzeczą jest to, że firmy poligraficzne zazwyczaj bez trudu powiedzą Ci, jakiej najnowocześniejszej technologii i urządzeń używają. Musisz podjąć decyzję, czy chcesz pracować z drukarką, która może być twoim punktem kompleksowej obsługi dla szerokiej gamy rozwiązań w zakresie druku, czy też chcesz pracować z kimś wysoce wyspecjalizowanym i zamawiać różne produkty od różnych dostawców. Wszystko zależy od wolumenu i asortymentu Twoich potrzeb w zakresie druku. Czy zamawiasz dużo plakatów, wizytówek, broszur? Potrzebujesz dużego formatu na froncie i w centrum, bo potrzebujesz banerów na imprezy lub reklamy? Różne rodzaje zadań drukarskich nadają się również do pewnych technologii: drukowanie plakatów luzem jest tradycyjnym zadaniem druku offsetowego, ale mały nakład artystyczny lepiej nadaje się do druku cyfrowego (patrz również nasz post na blogu o druku cyfrowym vs. offsetowym).

Extra

Niektórzy klienci cenią sobie dodatkowe funkcje oferowane przez partnerów zajmujących się drukowaniem online. Kilka przykładów to m.in. bezpłatne sprawdzenie danych drukarskich przez profesjonalistę, opcje oprawiania, specjalne wykończenia, takie jak powlekanie UV, wykrawanie, neutralne opakowanie i bezpośrednia dostawa do klienta (drop-shipping), oferty specjalne dla stałych klientów lub program partnerski lub bonusowy.

Doświadczenie

Firma poligraficzna z wieloletnim doświadczeniem najprawdopodobniej pozwoli Ci być pewnym, że Twoje zadania drukowania są w dobrych rękach. Sprawdź, jak długo potencjalny partner jest w biznesie, jakich innych klientów już ma i z jakimi branżami najczęściej współpracuje. Czy na swojej stronie internetowej oferują najczęściej zadawane pytania dotyczące klientów? Czy możesz pobrać szablony plików do druku, aby ułatwić sobie proces projektowania? Jeśli możesz dowiedzieć się, jak bardzo drukarka rozumie Twoją branżę i Twoje potrzeby, zaoszczędzi Ci to dużo czasu i może być podstawą do nawiązania solidnych relacji biznesowych.

Reputacja i recenzje

Dowiedz się o satysfakcji klientów firmy poligraficznej. Zapytaj w swojej branży, wyszukaj w Internecie i przeczytaj opinie klientów, aby dowiedzieć się, czy dana drukarka jest polecana przez innych. Czy recenzje w Internecie są prawdziwe, czy też wydają się fałszywe lub kupione? Stopa zadowolenia 97-99% może być bardziej realistyczna niż 100%, jeśli wszystkie pozytywne recenzje zostały rzeczywiście zapłacone. Czy Twój przyszły partner do spraw druku jest aktywny w Internecie, czy prowadzi blog, na którym dzieli się swoją wiedzą, czy pokazuje swój autorytet na LinkedIn lub innych platformach? Te rzeczy warto sprawdzić, aby dowiedzieć się, jak renomowana jest firma poligraficzna.

Komunikacja i obsługa klienta

Ponownie, w idealnym świecie, nie będziesz musiał komunikować się zbytnio z partnerem drukującym, a wszystko pójdzie gładko. Ale warto zwrócić uwagę na to, jak się komunikują, zanim zdecydujesz się na dostawcę usług drukarskich. Upewnij się, że tryb komunikacji najlepiej odpowiada Twoim potrzebom (np. przez e-mail). Jakie są godziny ich obsługi klienta? Czy aktywnie asystują Ci już podczas procesu zamówienia, na przykład za pośrednictwem czatu na żywo lub obszernych informacji na miejscu? Czy potrafią wyjaśnić skomplikowane kwestie związane z drukiem w prostym języku angielskim, aby każdy mógł zrozumieć problem, a nie tylko projektant czy technik druku? Czy ich wymagania i specyfikacje dotyczące druku są jasno określone, aby uniknąć nieporozumień, czy też muszą Państwo szukać tego rodzaju informacji na ich stronie internetowej? W przypadku druku, wielu problemów można uniknąć z wyprzedzeniem, komunikując się jasno i podwójnie sprawdzając, czy informacje te zostały prawidłowo zarejestrowane u drugiej strony.