Offset vs. Digital

Udostępnij

Aby móc wybrać pomiędzy drukiem offsetowym a cyfrowym, musisz najpierw określić, co jest odpowiednie dla Twojego budżetu i projektu. Zanim zdecydujesz się na którąś z metod druku, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników: koszt, jakość i czas, które są najważniejsze. Zanim wybierzesz, która z nich jest bardziej korzystna dla Ciebie, powinieneś również zrozumieć proces każdej z nich.

Druk offsetowy

W przypadku druku offsetowego, obraz jest najpierw umieszczany na płycie, pokrywany farbą, a płyta jest przepłukiwana wodą, aby upewnić się, że farba nie zostanie nałożona na obszary, które mają być puste. Obraz jest następnie przenoszony (lub "offsetowany") z płyty na gumową podkładkę, a następnie ponownie przenoszony na arkusz papieru, dzięki czemu uzyskuje się czysty, wyraźny obraz.

Ponieważ druk offsetowy wykorzystuje proces 4 kolorów, CMYK, proces ten jest powtarzany 4 razy, po jednym dla każdego koloru, aż do uzyskania pożądanych kolorów. Farba drukarska jest nakładana w postaci maleńkich kropek, które po połączeniu w różnych stężeniach każdego z nich dają określony odcień.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy, z drugiej strony, jest znacznie bardziej bezpośrednim procesem, ponieważ nie wymaga tak wielu prac przygotowawczych. Należy pamiętać, że technologia druku cyfrowego może się różnić z różnych maszyn i drukarek, które z kolei wpływają na wszystko, od turnaround, do jakości wydruków. Zazwyczaj większość pras cyfrowych wykorzystuje technologię laserową do naświetlania obrazu na bębnie lub taśmie, po czym naładowany toner jest przyciągany do obrazu, a następnie przenoszony na papier.

W GotPrint posiadamy zaawansowane prasy cyfrowe z cylindrem płytowym, cylindrem rastrowym i cylindrem wyciskowym, co oznacza, że jakość wydruków jest bardzo wysoka i porównywalna z jakością produkowaną przez nasze prasy offsetowe. Dodatkowo stosujemy farby płynne, które dają optymalne efekty.

Poniżej przedstawiamy listę zalet każdej z metod druku.

Zalety druku offsetowego: Ekonomiczny w przypadku dużych nakładów Wyższa jakość wydruków Większa elastyczność - kompatybilność z różnymi powierzchniami/wykończeniami Płyty mogą wytrzymać 1 milion odcisków
Zalety druku cyfrowego: Idealne rozwiązanie dla małych ilości zleceń Krótsze terminy realizacji Umożliwia druk zmiennych danych Wydruki próbne

Czas

Czas realizacji jest bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ większość klientów (zwłaszcza brokerzy) zauważa, że są pod presją czasu (nie jest to zamierzona gra słów). Mimo, że prasy offsetowe drukują szybciej niż prasy cyfrowe, dodatkowy czas jest zazwyczaj potrzebny na przygotowanie do druku, takie jak przygotowanie płyt, folii i proofów kolorystycznych. Ponadto druk offsetowy wymaga suszenia po wydrukowaniu, w przeciwieństwie do druku cyfrowego, w którym wydruki mogą być oprawiane, składane i dostarczane do klienta od razu po wyjęciu z maszyny.

W przypadku druku niskonakładowego, druk cyfrowy jest najbardziej efektywny czasowo, ponieważ odpada znaczna część procesu przygotowania, a zamówienia są gotowe natychmiast po wydrukowaniu. Jeśli drukujesz w ilościach liczonych w tysiącach, może to nie być taki szybki proces (wszystko to może się różnić w zależności od drukarni). Dobrą zasadą jest, że jeśli Twoje zlecenie jest wrażliwe na upływ czasu i możesz zacząć od mniejszej ilości, druk cyfrowy jest najlepszym rozwiązaniem.

Dostosowanie do potrzeb klienta i inne zalety

Jedną z głównych zalet druku cyfrowego jest to, że pozwala on na dostosowanie wydruków do potrzeb marketingu bezpośredniego, tak jak ma to miejsce w przypadku druku zmiennych danych. Na przykład, można spersonalizować każdy mailer, aby miał specyficzną grafikę i wiadomość dostosowaną do demografii klienta, co może mieć pozytywny wpływ na wskaźniki odpowiedzi. Ponadto, dzięki prasom cyfrowym można łatwo tworzyć odbitki próbne, które pomagają upewnić się, że ostateczne wydruki są dokładne.

Druk offsetowy ma również kilka opcji dostosowywania. Istnieje szerszy zakres materiałów, na których można drukować, w tym tworzywa sztuczne, grube kartony i drewno. Ponadto, na powierzchnię druku można nakładać różne wykończenia, takie jak UV, wodne i matowe.

Obie metody druku mają swoje zalety i wady, ale w końcu, decydując się na który iść z naprawdę sprowadza się do tego, co priorytety są dla tego konkretnego projektu. Obecnie GotPrint.com oferuje druk offsetowy dla wszystkich naszych produktów, z wyjątkiem oznakowania, które jest drukowane cyfrowo. Oferujemy również druk cyfrowy dla kart namiotowych / kartek z życzeniami w ilościach 25 i 50, które są idealne do użytku osobistego.