Szybsze (i łatwiejsze) wykonywanie projektów drukowania

Udostępnij

Niezależnie od tego, czy planujesz bitwę, ważne przemówienie czy kolację, przygotowanie ma kluczowe znaczenie. Im więcej przygotowań, tym lepiej sobie radzisz.

Jeśli chodzi o wydrukowanie 10 000 egzemplarzy broszury lub biuletynu, który ma przemówić do setek tysięcy osób, przygotowanie jest KLUCZEM do szybszego i łatwiejszego ukończenia projektu drukarskiego.

Jak więc to zrobić? Oto krótka lista kontrolna:

1. Najpierw odpowiedz na wszystkie pytania

Odsuń się od swojego projektu i rozważ różne aspekty dotyczące rodzajów materiałów i specyfikacji. Możesz zapytać:

  • Jakie rodzaje i rozmiary papieru są mi potrzebne?
  • Jaka gramatura papieru sprawdzi się najlepiej?
  • Czy chcę być ekologiczny i dlatego potrzebuję specjalnych tuszy, papieru lub nawet procesów drukowania przyjaznych dla środowiska?
  • Czy potrzebuję innego specjalnego rodzaju atramentu? Niezależnie od tego, czy wybierzesz tusze odporne na wysoką temperaturę, tusze niezawierające wosku czy inne rodzaje tuszu, będziesz chciał to ustalić odpowiednio wcześnie.
  • Jakich kolorów używam? Upewnij się, że zanotowałeś dokładnie te kolory atramentu, których potrzebujesz, w postaci kodów Pantone lub CMYK.
  • Czy papier ma być powlekany czy niepowlekany? Papier powlekany pozwala uwidocznić na zdjęciach wspaniałe szczegóły i ożywić kolory, ponieważ tusz znajduje się na powierzchni. Papier niepowlekany, czyli gładki, welinowy, kładziony, tkany, lniany lub filcowy jest łatwiejszy do odczytania, ponieważ nie odbija światła.
  • Czy oprócz druku projekt będzie wymagał specjalnych działań, takich jak falcowanie, nacinanie, perforacja, tłoczenie, sztancowanie lub powlekanie UV?
  • Jeśli oprawiam książkę, jaki papier i jakie opcje okładki będą przydatne w projekcie?
  • Jakie elementy wykończeniowe są ważne? Czy potrzebne są powłoki wodne, lakiery punktowe, tłoczenie folią, laminowanie UV i folią, tłoczenie i debossing, sztancowanie lub inne specjalne procesy?

Gdy już wiesz, z czym dokładnie masz do czynienia, będziesz lepiej przygotowany do przekazania zlecenia drukarni. Niektóre z tych opcji będą wymagały więcej czasu, więc będziesz mógł to również zaplanować.

Powiązane: Jak napisać kreatywny brief, który spodoba się projektantowi?

2. Korekta jak zawodowiec

Nie trzeba mówić, że Twoja praca powinna być przed czasem w pełni sprawdzona. Zrób to dobrze za pierwszym razem i nie polegaj w tej kwestii na drukarni! Gdy drukarnia prześle Ci swój własny wydruk próbny, zwróć na niego szczególną uwagę, ponieważ Twoim obowiązkiem jest podpisanie się pod nim, aby wszystko poszło zgodnie z planem.

Skąd wiesz, że Twój dokument jest gotowy do druku? Nie będzie zawierał błędów, będzie w formacie PDF z odpowiednimi obszarami przycięcia i spadów, będzie zawierał wysokiej jakości obrazy i akceptowane czcionki. To przyspieszy Twoje działania.

3. Postaw na druk cyfrowy

Istnieją dwie opcje druku: cyfrowy i offsetowy. Druk cyfrowy to najszybszy i najprostszy sposób drukowania - jest to w zasadzie większa wersja Twojej domowej drukarki. Do druku offsetowego używa się płyt i innych materiałów produkcyjnych, które wydłużają czas i zwiększają koszty projektu, ale może to być mądra strategia w przypadku konkretnych projektów.

Sposób wysłania pliku również ma wpływ na czas realizacji. Przesłanie go w formie cyfrowej przyspieszy jego realizację, w przeciwieństwie do przesyłania go pocztą tradycyjną. Dostarczysz plik cyfrowy ze wszystkimi poprawnymi specyfikacjami (zobacz nasz blog Pre-Press Checklist, aby zapoznać się z krótką listą kontrolną), a drukarnia zrealizuje go szybciej niż materiały wysłane pocztą.

Powiązane: Druk cyfrowy vs. offsetowy: Jak możesz zaoszczędzić czas i pieniądze

4. Bądź realistą

Często zdarza się, że unikalny projekt z różnymi rodzajami papieru lub rozmiarami może nie być łatwo dostępny w magazynie. Specjalne wykończenia i dodatkowe procesy zajmują więcej czasu. Dlatego trzeba będzie trochę poczekać. Jeśli zdecydujesz się na standardowy papier i pominiesz niektóre wykończenia, możesz szybciej i łatwiej zrealizować swój druk.

5. Pozwól drukarce działać

Jednymi z najbardziej czasochłonnych etapów procesu drukowania są sortowanie, pakowanie i wysyłanie. Większość drukarni jest w tym ekspertami i zajmie im to znacznie mniej czasu niż Tobie dystrybucja końcowych wydrukowanych egzemplarzy do użytkowników końcowych. W ten sposób zaoszczędzisz sobie mnóstwo czasu i bólu głowy.

Uff. Teraz możesz już nacisnąć przycisk "drukuj".

Wszystko jasne? Jeśli nie, możemy Ci pomóc! Przygotowanie świetnej pracy do druku wymaga wiele pracy. Jest to wysiłek, który się opłaca. Ale jeśli chcesz, aby kolejny kucharz wykonał część prac przygotowawczych, wiesz, gdzie nas szukać.