Etykieta wizytówek

Udostępnij

Jakiś czas temu rozmawialiśmy o właściwej etykiecie, której należy przestrzegać przy wręczaniu wizytówek innym. Mieliśmy bardzo zróżnicowane odpowiedzi - niektórzy byli bardzo do przodu z ich podejściem, inni, nieco bardziej powściągliwi. A dla tych, którzy nie mają pojęcia, o czym mówimy - tak, ta mała wizytówka rzeczywiście zawiera szereg zasad, których należy przestrzegać. Istnieją pewne "dos" i "don't", których wyraźnie przestrzegamy tutaj w Stanach Zjednoczonych. Na przykład, gdy ktoś prosi cię o twoją wizytówkę, grzecznie jest poprosić również o twoją, a także zawsze zaleca się, aby dzień lub dwa później skontaktować się z nowo poznaną osobą w celu potwierdzenia znajomości. Niezależnie od tego, można śmiało powiedzieć, że po prostu nie ma wyraźnych reguł i ograniczeń, zwłaszcza gdy porównamy naszą etykietę wizytówkową z innymi krajami międzynarodowymi. Ale spójrzmy teraz na szerszy obraz, dobrze?
Weźmy na przykład Japonię, która traktuje tę kwestię dość poważnie (bo powinna). Japończycy, znani ze swojej dbałości o szczegóły i etykiety, mają nawet swoją nazwę na wymianę wizytówek, znaną jako meishi.
Wizytówkę należy podawać obiema rękami, japońską stroną do góry. Jeśli jest wiele osób, wizytówkę należy ofiarować najpierw osobie najniższej rangą, a następnie najwyższej.
Po otrzymaniu karty, należy przeczytać i zapamiętać wszystkie ważne szczegóły. Oprócz tej podstawowej zasady należy pamiętać o wielu innych szczegółach, takich jak sposób obchodzenia się z wizytówką. Należy je umieścić w wizytowniku i nigdy nie pisać na nich, nie zginać ich i nie uszkadzać przy właścicielu. Phew! To z pewnością sporo do zapamiętania, prawda? Jesteśmy ciekawi, czy masz swoje własne zasady, których przestrzegasz w swoim kraju lub kulturze. Dołącz do rozmowy i daj nam znać!