Porady zawodowe dla absolwentów szkół wyższych bez doświadczenia

Udostępnij

Czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem college'u? Jeśli tak, to gratulacje - i witamy w ekscytującym świecie poszukiwania pracy! Po latach spędzonych w szkole, z dobrze znaną rutyną wykładów i prac domowych, myśl o podaniach o pracę, rozmowach kwalifikacyjnych i znacznie zwiększonej odpowiedzialności może wydawać się denerwująca. Jest tak wiele pytań, które będziesz miał, takich jak to, co umieścić w swoim CV, jaki rodzaj pracy jesteś wykwalifikowany dla, i co powiedzieć podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Chociaż te obawy są naturalne, szanse są na Twoją korzyść. Ogólnie rzecz biorąc, ci z dyplomem licencjata mają niższą stopę bezrobocia niż absolwenci szkół średnich lub tych z niektórych college'u / Associate's degrees.1 Że powiedział, to trwa nowych absolwentów uczelni średnio od 3 do 6 miesięcy, aby znaleźć zatrudnienie2, co może być szczególnie frustrujące, gdy masz kredyty studenckie do zapłaty.

Na szczęście jest kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby znacznie zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w pełnym wymiarze godzin wcześniej niż później. Nie jest rzadkością, że na każde ogłoszenie o pracę zgłaszają się setki kandydatów, więc te sprawdzone wskazówki pomogą Ci uzyskać przewagę nad innymi.

Dostosuj swój list motywacyjny i życiorys do każdej pracy

Większość świeżo upieczonych absolwentów college'u nie ma bogatej historii zatrudnienia, co sprawia, że trudno jest napisać pełnostronicowe CV. Nie martw się, pracodawcy rekrutujący na stanowiska podstawowe nie oczekują od Ciebie doświadczenia zawodowego. Jeśli masz doświadczenie zawodowe, umieść je w swoim CV, ale możesz również wyróżnić się, podając wysoką średnią ocen, funkcje kierownicze pełnione na studiach, nagrody/stypendia, które otrzymałeś i wszelkie umiejętności techniczne, które posiadasz.

Jeśli miałeś kilka miejsc pracy lub praktyk przed ukończeniem studiów, nie czuj się zmuszony do wymieniania ich wszystkich w swoim CV, zwłaszcza jeśli niektóre z nich były tymczasowe/krótkoterminowe. Raczej wymień tylko te doświadczenia, które odnoszą się do stanowiska, o które się starasz lub pokazują wzór pracy zespołowej, niezawodności i rozwiązywania problemów.

List motywacyjny to Twoja szansa, aby sprzedać siebie jako idealną osobę na dane stanowisko, więc nie stosuj strategii "jeden list motywacyjny pasuje do wszystkich". Chociaż zajmuje to trochę więcej czasu, warto napisać unikalne listy motywacyjne na stanowiska, które najbardziej do Ciebie przemawiają. Wyraźnie zaznacz, że zapoznałeś się z opisem stanowiska pracy, opisując, w jaki sposób Twoje doświadczenie i umiejętności odpowiadają potrzebom pracodawcy. Na przykład, jeśli pracodawca poszukuje charyzmatycznych specjalistów ds. sprzedaży, nie krępuj się wspomnieć o tym, że Twoje zaangażowanie w różne działania na kampusie sprawiło, że jesteś niezwykle uzdolniony w nawiązywaniu kontaktów z innymi.

Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Poproś przyjaciół lub członków rodziny z doświadczeniem w zatrudnianiu, aby przeprowadzić próbne rozmowy kwalifikacyjne z Tobą i uzyskać ich szczere opinie na temat Twoich odpowiedzi i ogólnego zachowania. Przećwiczenie odpowiedzi z wyprzedzeniem może zrobić wielką różnicę w tym, jak wygodne są podczas tych pierwszych kilku wywiadów.

Oto kilka pytań, które usłyszysz w kółko, a najlepsze sposoby, aby na nie odpowiedzieć:

Opowiedz mi o sobie.

Ok, technicznie rzecz biorąc to nie jest pytanie, ale prawie wszystkie wywiady zaczynają się od tej prośby. Unikaj mówienia o osobistych tematach lub zainteresowaniach, które nie mają nic wspólnego z danym stanowiskiem. Raczej zachowaj profesjonalną odpowiedź i trzymaj się rozmowy o tym, dlaczego masz kwalifikacje do podjęcia tej roli. Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, podaj przykłady godnych uwagi osiągnięć w nauce i ambitnych zajęć pozaszkolnych, które udało Ci się zdobyć dzięki ciężkiej pracy i determinacji.

Dlaczego chce Pan/Pani tę pracę?

Ankieter stara się upewnić, że chcesz stanowisko, które jest reklamowane, a nie, że jesteś po prostu stara się dostać nogę w drzwiach firmy lub po prostu chcesz żadnej pracy w ogóle. Wyciągnij 2 do 3 obowiązków z opisu stanowiska i wyjaśnij, dlaczego przemawiają do Ciebie, jak również jak widzisz stanowisko korzystne dla Twojej kariery w dłuższej perspektywie.

Jakie są Twoje mocne strony?

Wiele osób daje ogólne odpowiedzi, takie jak "Jestem szybko uczący się" lub "I dogadać się z każdym." Zaimponuj rozmówcy przykładami tego, jak Twój stopień naukowy i doświadczenie przekładają się na umiejętności w świecie rzeczywistym, np. "Studia matematyczne przygotowały mnie do pracy z dużą ilością danych" lub "Mój czas jako przewodniczący samorządu studenckiego wyostrzył moje umiejętności negocjacyjne".

Jakie są Twoje słabe strony?

To może być jedno z najbardziej przerażających pytań, ale odpowiedź na nie wcale nie musi być trudna. Twoją odpowiedzią powinno być coś, co nie wpłynie na Twoją zdolność do wykonywania danej pracy, a następnie wyjaśnienie, w jaki sposób przezwyciężasz daną słabość. Na przykład, jeśli starasz się o pracę jako laborant, możesz śmiało powiedzieć, że nie jesteś dobry w wystąpieniach publicznych, ale bardziej starasz się to robić podczas spotkań towarzyskich. Z drugiej strony, jeśli ubiegasz się o bycie podróżującym przedstawicielem handlowym, ankieter może być zadowolony, gdy usłyszy, że nienawidzisz tkwić w biurze, więc szukasz pracy, która pozwala ci być w drodze.

Gdzie widzi Pan/Pani siebie za pięć lat?

Odpowiadając na to pytanie, skup się mniej na tytule stanowiska, a bardziej na umiejętnościach zawodowych, które masz nadzieję zdobyć i w jaki sposób będą one korzystne dla firmy. Na przykład, możesz chcieć poprawić swoje umiejętności zarządzania projektami i zdobyć doświadczenie przywódcze, abyś mógł odgrywać integralną rolę w rozwoju firmy. Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną stara się ocenić, czy masz długoterminowy potencjał w firmie, czy też odejdziesz przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Pamiętaj, że przeprowadzasz rozmowę z firmą, jak również

Wiele osób waha się przed zadawaniem pytań podczas rozmów kwalifikacyjnych, ponieważ chcą sprawiać wrażenie ugodowych i łatwych do dogadania. Pamiętaj jednak, że jeśli przyjmiesz pracę w pełnym wymiarze godzin, zobowiązujesz się do 40+ godzin tygodniowo w tej firmie. To jest w twoim najlepszym interesie (i firmy), aby upewnić się, że jest to dobre dopasowanie. Jeśli ankieter wydaje się zirytowany przez pytania, że sam powinien służyć jako czerwona flaga.

Po zaplanowaniu wywiadu, zrobić jak najwięcej badań, jak to możliwe, sprawdzając stronę internetową firmy, Glassdoor opinie, i konta w mediach społecznościowych. To a) da Ci cenny wgląd w kulturę firmy, b) pomoże Ci sformułować pytania do zadania podczas rozmowy i c) pomoże Ci uniknąć zadawania pytań z oczywistymi odpowiedziami (np. pytanie o nazwisko dyrektora generalnego, jeśli odpowiedź znajduje się na stronie internetowej).

Potrzebujesz trochę inspiracji? Oto niektóre z moich ulubionych pytań do zadawania podczas rozmów kwalifikacyjnych:

    Dlaczego to stanowisko jest otwarte? Jakie są niektóre z wyzwań związanych z tym stanowiskiem? Co trzeba zrobić, aby odnieść sukces na tym stanowisku? Co podoba Ci się w pracy w tej firmie? Czy ma Pan/Pani jakieś obawy związane z zatrudnieniem mnie, które mogę rozwiać?

Odpowiedzi udzielone przez osobę prowadzącą rozmowę kwalifikacyjną pozwolą Ci poznać kulturę organizacyjną firmy, oczekiwania dotyczące wydajności i możliwości awansu, co pomoże Ci podjąć bardziej świadomą decyzję, czy dane stanowisko jest dla Ciebie odpowiednie.

Zdobądź nowe umiejętności dzięki zajęciom online

Chociaż tytuł licencjata jest cenny dla rozwoju "umiejętności miękkich" (np. zarządzanie czasem, krytyczne myślenie) i umiejętności technicznych, Twoja edukacja na studiach prawdopodobnie nie obejmowała wielu wymagań i kwalifikacji, których firmy poszukują u swoich pracowników.

Na szczęście, istnieje wiele niedrogich zajęć online, które pomogą Ci wyróżnić się na zatłoczonym rynku pracy. Przeanalizuj oferty pracy w swojej dziedzinie, aby sprawdzić, jakie praktyczne umiejętności są Ci jeszcze potrzebne; są szanse, że istnieje kurs, który pomoże Ci stać się ekspertem samoukiem. Niektóre z naszych ulubionych zasobów obejmują:

    LinkedIn Learning - krótkie kursy obejmujące wszystko, od HTML Essentials po Marketing na Instagramie Duolingo - ta darmowa strona/aplikacja sprawia, że nauka nowego języka w ciągu zaledwie kilku minut dziennie jest przyjemnością YouTube - kiedy próbuję rozgryźć formułę Excela lub sztuczkę Photoshopa, samouczki wideo są moim ulubionym źródłem. Udemy - łączy studentów z wykwalifikowanymi instruktorami, którzy nauczą Cię kodować, robić niesamowite zdjęcia iPhonem i nie tylko

Załóż konto LinkedIn i/lub portfolio online

LinkedIn okazał się być potężnym narzędziem do nawiązywania kontaktów i rekrutacji. Założenie konta zajmuje tylko kilka minut i pozwala pozostać w kontakcie z innymi absolwentami i kolegami. Nigdy nie wiadomo, czy nie będą chcieli polecić Cię do swojej firmy lub odwrotnie.

Jeśli szukasz pracy w kreatywnych dziedzinach, takich jak pisanie czy projektowanie, załóż portfolio online, w którym będziesz mógł zaprezentować różne projekty. Zamieść link do niego w podpisie e-maila oraz na swoich profilach na LinkedIn i w mediach społecznościowych. Mocne portfolio da Twojej aplikacji przewagę i może nawet doprowadzić do lukratywnej pracy freelancera.

Uporządkuj swoje konta w mediach społecznościowych

Posiadanie jakiejś obecności w sieci, jak wspomniane wcześniej konto LinkedIn, jest lepsze niż jej brak. Jednak niezarządzanie swoją reputacją online może zaszkodzić Twojej karierze bardziej niż wiesz. Badanie CareerBuilder z 2018 roku wykazało, że 70% pracodawców bada potencjalnych kandydatów w mediach społecznościowych, a spośród tych pracodawców 57% znalazło coś, co spowodowało, że nie posunęli się naprzód z kandydatem.3

Oczywiście, istnieją pewne stanowiska, takie jak specjalista ds. mediów społecznościowych lub ambasador marki, gdzie posiadanie aktywnej obecności w mediach społecznościowych jest plusem. Jeśli ubiegasz się o wysokie stanowisko, rozważ posiadanie oddzielnych kont zawodowych (publicznych) i osobistych (prywatnych) i/lub usunięcie wszystkiego, co mogłoby sprawić, że potencjalny pracodawca zawahałby się przed zatrudnieniem (np. zdjęcia przedstawiające nielegalne działania, obraźliwe żarty, itp.)

Bądź przygotowany do zaprezentowania się w każdej chwili

Sheryl Sandberg i Mark Zuckerberg poznali się na świątecznym przyjęciu, a Sandberg wkrótce potem odeszła z Google, by dołączyć do Facebooka. Prezesi i dyrektorzy potrafią rozpoznać talent, kiedy go widzą, a świetna rozmowa może sprawić, że będą chcieli dowiedzieć się o Tobie więcej.

Ułatw potencjalnym pracodawcom i rekruterom nawiązanie kontaktu z Tobą, nosząc wszędzie ze sobą profesjonalne wizytówki. Nie krępuj się umieścić na nich ogólnej nazwy stanowiska, takiej jak "UI/UX Designer", jak również swoich danych kontaktowych i adresu strony internetowej/LinkedIn.

Aplikuj do swoich wymarzonych firm

Nie bój się aplikować do swoich wymarzonych firm - tak jak każdy inny pracodawca, szukają one inteligentnych, zdolnych pracowników z pasją do swoich produktów i usług. Sprawdź na ich stronach karierę, czy nie ma tam ofert pracy dla początkujących, a nawet jeśli żadna z nich nie jest dokładnie dopasowana, nie krępuj się i tak wysłać im swoje CV! Twój entuzjazm dla firmy będzie błyszczeć w liście motywacyjnym i to może wystarczyć, aby dostać się na rozmowę kwalifikacyjną.

Pamiętaj, że to dopiero początek Twojej kariery i zajmie trochę czasu (i kilka miejsc pracy), aby dowiedzieć się, czego chcesz, a czego nie chcesz w długoterminowej karierze. W międzyczasie skup się na zdobywaniu doświadczenia, uczeniu się jak najwięcej i nawiązywaniu cennych kontaktów w każdej firmie, w której pracujesz. Z czasem zyskasz samoświadomość i pewność siebie, których potrzebujesz, aby stworzyć karierę, którą pokochasz.

Źródła: [1] Bureau of Labor Statistics: https://www.bls.gov/opub/ted/2018/unemployment-rate-2-1-percent-for-college-grads-3-9-percent-for-high-school-grads-in-august-2018.htm?view_full [2] Uniwersytet Waszyngtoński: https://www.washington.edu/doit/what-can-students-do-improve-their-chances-finding-employment-after-college [3] Career Builder: https://www.prnewswire.com/news-releases/more-than-half-of-employers-have-found-content-on-social-media-that-caused-them-not-to-hire-a-candidate-according-to-recent-careerbuilder-survey-300694437.html