Produkcja papieru jest uzależniona od wody, a jednocześnie zużywa się jej stosunkowo niewiele.

Udostępnij

MIT: Produkcja papieru zużywa nadmierną ilość wody.

FAKT: Produkcja papieru jest uzależniona od wody, a jednocześnie zużywa się jej stosunkowo niewiele.

Przemysł celulozowo-papierniczy jest uzależniony od wody w trzech kluczowych obszarach. Po pierwsze, istnieje woda deszczowa, która jest niezbędna do wzrostu drzew, a poprzez fotosyntezę przekształca dwutlenek węgla w tlen i celulozę; ta ostatnia dostarcza podstawowego surowca dla przemysłu - włókna drzewnego. Następnie jest woda, która jest rzeczywiście wykorzystywana do produkcji masy celulozowej i papieru, a na koniec - odpowiednio oczyszczone ścieki.

Ponieważ woda jest kluczowym zasobem dla przemysłu, większość celulozowni i papierni znajduje się w pobliżu obfitych zasobów. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że pobór nie jest równy zużyciu, ponieważ większość wody zostanie zwrócona do środowiska. W rzeczywistości 93% wody zużywanej w europejskim przemyśle papierniczym jest zwracana, po tym jak została ponownie wykorzystana w papierni przed jej odpowiednim uzdatnieniem.1 W związku z tym, że woda jest kluczowym zasobem dla przemysłu, większość celulozowni i papierni znajduje się w pobliżu obfitych zasobów.

93% zużywanej przez nas wody wraca do środowiska w dobrej jakości, a pozostała część jest albo wyparowywana, albo pozostaje w produkcie, albo wiąże się w odpadach stałych.CEPI, Profil wodny w 2015 r.

Ulepszenia w technikach wytwarzania papieru i uzdatniania wody miały dramatyczny wpływ na czystość ścieków opuszczających papiernię. Od 1991 roku zanotowano 95% redukcję AOX
(miara toksyczności spowodowanej związkami chloru) i 77% zmniejszenie ChZT (Chemiczne zapotrzebowanie na tlen - ile tlenu jest zużywane przez rozkład materii organicznej).2

Zużycie wody technologicznej przez członków, mierzone w metrach sześciennych na tonę metryczną produkcji, zostało zmniejszone o 7,2% w stosunku do stanu wyjściowego 2004/2005 MiędzynarodowejRady Stowarzyszeń Leśnych i Papierniczych (ICFPA), 2017 r.

Około 40 % całkowitego zużycia wody [w Europie] przypada na rolnictwo, następnie 28 % na chłodzenie i 18 % na produkcję i górnictwo, podczas gdy publiczne zaopatrzenie w wodę stanowi 14 %.Europejska Agencja Środowiska, 2018 r.

Leśne zagrody wodne i mokradła dostarczają 75 % dostępnej na świecie wody słodkiej na potrzeby gospodarstw domowych, rolnictwa, przemysłu i ekologii. Lasy wpływają na ilość dostępnej wody
i regulować przepływ wód powierzchniowych i gruntowych przy zachowaniu najwyższej jakości wody. Lasy zmniejszają skutki powodzi oraz zapobiegają i ograniczają zasolenie i pustynnienie suchych terenów. Lasy pełnią rolę naturalnych filtrów wody, minimalizując erozję gleby na miejscu i zmniejszając osady w zbiornikach wodnych.