Ostateczny przewodnik po niezbędnikach ślubnej papeterii

Udostępnij

Planowanie wymarzonego ślubu może być czasem przytłaczające, ale stawiając każdy krok po kolei, zostaniecie nagrodzeni piękną i niezapomnianą ceremonią! Kiedy już ustalicie datę i lokalizację, nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na małe szczegóły, które sprawią, że dzień ślubu będzie tak wyjątkowy i niepowtarzalny jak Wasz związek.

Zanim zamówicie papeterię ślubną, zastanówcie się, czy Wasz ślub będzie miał jakiś motyw przewodni, czy będzie to bardziej formalna czy swobodna ceremonia i jaką rolę, jeśli w ogóle, odegrają tradycje rodzinne i kulturowe. Jeśli chodzi o zaproszenia ślubne, wszystko, od kolorystyki po wybór czcionki, będzie nadawało ton wydarzeniu, więc dajcie sobie wystarczająco dużo czasu na znalezienie lub stworzenie idealnego projektu.

Papeteria przedślubna

Zapisz datę

Zachowaj prostotę w zapisywaniu daty! Większość kart z datą zawiera tylko imiona pary oraz datę i miasto ceremonii, a także zdanie "Formalne zaproszenie w przyszłości". Jeśli planujecie założyć stronę internetową ślubu, zalecamy zrobienie tego najpierw, abyście mogli umieścić adres URL na karcie.

Ponieważ jesteście jeszcze na wczesnym etapie planowania, nie jest konieczne, aby save the dates pasowały do zaproszeń ślubnych. To jest Wasza szansa, aby być nieco bardziej zabawnym lub swobodnym. Foto save the date to doskonały pretekst, aby podzielić się swoim ulubionym zdjęciem zaręczynowym! Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, pocztówki z datą mogą pomóc Ci zrobić obie te rzeczy.

Pocztówki z datą są zazwyczaj wysyłane z wyprzedzeniem od sześciu do ośmiu miesięcy. W przypadku ślubów docelowych, goście będą wdzięczni za nieco więcej informacji, więc nie jest rzadkością wysyłanie kartek z datą z wyprzedzeniem od dziewięciu miesięcy do roku.

Zaproszenia ślubne

Zaplanujcie wysłanie zaproszeń ślubnych na sześć do ośmiu tygodni przed ślubem - znalezienie odpowiedniego wzoru i sfinalizowanie tekstu może zająć trochę czasu, więc nie czekajcie do ostatniej chwili! Na zaproszeniu powinny znaleźć się imiona pary młodej, imiona rodziców organizujących wesele, data i godzina ceremonii oraz miejsce, w którym się ona odbędzie.

Zaproszenia ślubne powinny zawierać kartę RSVP lub kartę odpowiedzi dla gości, aby mogli oni poinformować Cię, ile osób przyjdzie i jaki preferują posiłek. Wydrukujcie na karcie datę odpowiedzi, najlepiej na trzy do czterech tygodni przed ślubem. Uprzejmie jest dołączyć znaczkową, zaadresowaną kopertę z kartą odpowiedzi. Jeśli ceremonia jest nieco bardziej nieformalna, można zdecydować się na pocztówkę z odpowiedzią.

Jeśli przyjęcie weselne nie odbędzie się w tym samym miejscu co ceremonia, dołączcie do zaproszeń kartę z najważniejszymi szczegółami, takimi jak nazwa i adres lokalu. Zaproszenia ślubne powinny odzwierciedlać styl uroczystości, ale jeśli chcielibyście podkreślić konkretny dress code, taki jak "black tie" lub "garden attire", nie krępujcie się umieścić tej informacji na zaproszeniu lub karcie weselnej.

W przypadku ślubu w miejscu docelowym, nie zapomnijcie o dołączeniu karty informacyjnej i/lub mapy z informacjami o dojeździe i hotelu. W przypadku dłuższych ceremonii weekendowych, składane zaproszenia ślubne dadzą Wam dużo miejsca na umieszczenie pełnej trasy podróży.

Na koniec pamiętajcie o tym, że przestrzeganie etykiety ślubnej oznacza, że w zaproszeniach nie powinniście wspominać o prezentach lub rejestrze. Zamieśćcie informacje o rejestrze na Waszej ślubnej stronie internetowej i pozwólcie rodzinie, gościom weselnym i przyjaciołom rozpowszechnić tę informację.

Papeteria ślubna na dzień ślubu

Program ślubny

Program ślubny zawiera kolejność ceremonii, wybór muzyki, osobę prowadzącą ceremonię oraz członków przyjęcia weselnego. Możecie również dołączyć dodatkowe elementy, takie jak biografie, podziękowania i wiersze.

Karty miejsc lub karty eskorty

Spędziliście dużo czasu nad tabelą miejsc, więc to zrozumiałe, że chcecie, aby Wasi goście ściśle się do niej stosowali. Możesz umieścić przy wejściu do sali weselnej składane karteczki z imieniem i nazwiskiem każdego gościa oraz numerem stolika, lub pójść o krok dalej i przydzielić gościom poszczególne miejsca za pomocą karteczek.

Menu weselne

Jeśli serwujesz wielodaniowy posiłek, goście z pewnością docenią to, że wiedzą, czego mogą się spodziewać, aby mogli się odpowiednio rozłożyć w czasie. Niestandardowe menu weselne to dobry moment, aby zaznaczyć wszystkie specjalne składniki lub dania, takie jak lokalnie uprawiane warzywa lub bułeczki czosnkowe z ulubionej włoskiej restauracji.

Zawieszki na prezenty ślubne

Niestandardowe zawieszki są idealnym wykończeniem dla Twoich prezentów ślubnych. Niezależnie od tego, czy zawieszone na mini butelkach szampana czy świeczkach, zawieszki na przysługi ślubne są łatwym i niedrogim sposobem na spersonalizowanie każdego prezentu.

Papeteria ślubna po ślubie

Kartki z podziękowaniami

Poza zaproszeniami, to może być najważniejszy element papeterii ślubnej, jaki zamówicie! Fotograficzne kartki z podziękowaniami są zabawne w odbiorze, ale bardziej tradycyjne podejście będzie również zawsze mile widziane. Szczere podziękowania rozjaśnią dzień odbiorcy, a Wy będziecie szczęśliwi mogąc wykreślić ten ostatni element papeterii ślubnej z Waszej listy!

Ogłoszenia ślubne

Jeśli Ty i Twój partner zdecydujecie się na ucieczkę lub małą rodzinną ceremonię, zawiadomienia ślubne są świetnym sposobem, aby poinformować dalszą rodzinę i przyjaciół o dobrej nowinie! Niektóre pary decydują się również na wysłanie zawiadomień ślubnych do zaproszonych gości, którzy nie mogli wziąć udziału w uroczystości. Najlepiej wysłać je w ciągu miesiąca (najpóźniej) od zawiązania węzła, więc jeśli planujecie dołączyć zdjęcie z ceremonii, umówcie się z fotografem, aby wybrał idealny obraz kilka dni po ślubie.

Zachowajcie proste sformułowania - imiona pary, nazwisko gospodarzy (jeśli dotyczy) oraz data i miejsce ślubu są często wystarczające.

Mamy nadzieję, że te wskazówki sprawią, że planowanie ślubu będzie choć trochę łatwiejsze. Jeśli jesteś gotowa do zakupów lub szukasz inspiracji, zapraszamy do przejrzenia naszego bogatego wyboru już dziś. A jeśli chcesz stworzyć całkowicie niestandardowy zestaw ślubny, nasz zespół projektantów pomoże Ci przekształcić Twoją wizję w rzeczywistość!