Rodzaje bindowania pracy dyplomowej oraz opcjonalne elementy

Udostępnij

Standardowe opcje drukowania:

Na wewnętrzne strony pracy dyplomowej lub rozprawy nasz standardowy papier ma 100 g/m2 i jest doskonałej jakości, nadaje się zarówno do ostrego tekstu, jak i żywych fotografii i grafiki. Strony są drukowane cyfrowo przy użyciu naszych najnowocześniejszych drukarek cyfrowych. Podczas procesu zamawiania można określić, ile stron ma być wydrukowanych w czerni i bieli, a ile w pełnym kolorze (można mieć kombinację obu i nie trzeba zwykle podawać, które strony są, jak to zwykle jest oczywiste w dostarczonym pliku PDF). Określenie właściwej ilości każdej z nich da Ci jednak dokładną cenę końcową za zamówienie.

O ile pole "Wymagam drukowania dwustronnego" nie jest zaznaczone podczas procesu zamawiania online, domyślnie drukujemy strony wewnętrzne jednostronnie. Dzieje się tak dlatego, że praktycznie wszystkie uczelnie określają druk jednostronny w swoich specyfikacjach dotyczących drukowania prac dyplomowych/rozpraw. Można jednak zrezygnować z tej opcji, tzn. stosować drukowanie dwustronne, zaznaczając to pole, jeśli chcesz.

Dostępne rodzaje bindowanie:

Jeśli chodzi o bindowanie prac dyplomowych, większość uniwersytetów wymaga bindowania "twardego" lub "miękkiego", ale są pewne wyjątki, więc przejdziemy przez wszystkie dostępne opcje bindowania, tak aby obejmowały one wszystkie możliwe specyfikacje uniwersytetów:

Twarda oprawa (zwykle używana do ostatecznego złożenia pracy dyplomowej): jest to styl oprawy, który przypomina raczej tradycyjne książki twarde, tzn. okładki i grzbiet są mocne i bardzo sztywne, podczas gdy wewnętrzne strony są bezpiecznie oprawione. Jak w przypadku twardych książek, które można zobaczyć w księgarni, okładki sięgają nieco dalej niż wewnętrzne strony. Nasze ciężko oprawione tezy i rozprawy są opatrzone okładką z "płótna bibliotecznego buckram", która ma przyjemną fakturę i jest bardzo wytrzymała. Dostępna jest szeroka gama kolorów pasujących do każdej specyfikacji uniwersyteckiej. Na formularzu zamówienia online można wybrać, aby na przedniej stronie okładki znajdował się metaliczny napis z folii (w przypadku pracy uniwersyteckiej oprawionej standardowo będzie on widoczny na grzbiecie).

Oprawa miękka jest nieco podobna do oprawy twardej (patrz wyżej), z wyjątkiem tego, że okładki nie są tak grube i dlatego nie są tak sztywne, a wewnętrzne strony są klejone termicznie. Gotowa książka jest jednak zazwyczaj w stanie stanąć samodzielnie na półce. Okładki i grzbiet są okładkowane w płótnie bibliotecznym, chociaż w przeciwieństwie do twardej oprawy, zewnętrzne okładki są przycięte na równi z wewnętrznymi stronami. Ten rodzaj oprawy jest często używany do pierwszego złożenia pracy dyplomowej lub rozprawy. Okładka bukramowa jest dostępna w szerokiej gamie kolorów, aby dopasować się do dowolnej specyfikacji uniwersyteckiej, a w przypadku prac uniwersyteckich, standardowo na grzbiecie pojawia się również złoty lub srebrny napis z folii.

Oprawa spiralna: ta metoda oprawy dokumentów wykorzystuje drucianą spiralę (lub spiralę), która utrzymuje strony razem. Strony są najpierw wykrawane serią regularnych otworów w pobliżu krawędzi oprawy, a następnie druciany grzbiet jest zaciskany przez otwory w kartkach, aby utrzymać je na miejscu. Drutowy grzbiet jest dostępny w kilku kolorach i pozwala na obrócenie strony dokumentu o 360 stopni i w razie potrzeby na jej całkowite rozłożenie. Zazwyczaj przezroczysta okładka znajduje się na przedniej stronie, a okładka na kartę z tyłu. Oprawa spiralna zazwyczaj może być wykonana w czasie oczekiwania, bez konieczności umawiania się na spotkanie.

Bindowanie na rzep: jest to kolejna prosta i szybka metoda bindowania dokumentów i jako taka może być również wykonywana w sklepie podczas oczekiwania, zazwyczaj bez umówionego spotkania. Podobnie jak w przypadku oprawy spiralne, również oprawa welonowa posiada przezroczystą przednią okładkę z tworzywa sztucznego i tylną okładkę z karty, a strony mają regularnie dziurkowane otwory (ale tylko 12 w liczbie dla oprawy welonowej) w pobliżu grzbietu. Inny jest jednak sposób oprawy: w przypadku oprawy welonowej dokument jest oprawiany w 12-pinowy system oprawy, który jest w stanie oprawić do 600 arkuszy papieru (maks. 3 cale), co znacznie przekracza możliwości oprawy spiralnej. Uniwersytety, takie jak King's College, w ostatnim czasie zaczęły określać ten system oprawy dla prac dyplomowych i dyplomowych. Dowiedz się więcej o oprawie welonowej tutaj.

Oprawa termiczna: podobnie jak w przypadku oprawy welonowe i spiralne, również oprawa termiczna zazwyczaj posiada przezroczystą przednią okładkę z tworzywa sztucznego oraz tylną okładkę z karty i jest szybka i łatwa do wykonania (więc może być również wykonana podczas oczekiwania). Mechanizm bindowania odbywa się za pomocą kleju termicznego (gorącego), a nie fizycznego dodatku "kręgosłupa". Oprawa termiczna jest również znana jako oprawa klejowa, Fastback, Thermo i Perfect.

Opcjonalne dodatki:

Oprócz standardowych opcji drukowania i oprawy opisanych powyżej, inne opcjonalne dodatki obejmują:

  • Plastikowa kieszeń do przechowywania płyty CD lub DVD. Zazwyczaj jest ona umieszczona w wewnętrznej części tylnej okładki, ale jeśli wolą Państwo umieścić ją w innym miejscu (pod koniec procesu zamawiania online jest miejsce na specjalne instrukcje).
  • Płyta CD może być nagrana lub skopiowana tak, aby zawierała Twój plik(i). Może być ona umieszczona w plastikowej kieszeni, która może być dostarczona luzem lub włożona do oprawy, jak wolisz. Jak powyżej, jest tam miejsce na specjalne instrukcje pod koniec procesu zamawiania online.
  • Plastikowa kieszeń narożna, w której mogą znajdować się luźne wkładki, może być przyklejona do wewnętrznej tylnej pokrywy lub innego miejsca - nawet pozostawiona luźna, jeśli wolisz ustawić ją samodzielnie.
  • Zamiast plastikowej odmiany może być dostarczona płócienna kieszeń narożna (odpowiednia tylko dla książek oprawionych w twardą oprawę). Jest ona umieszczona na wewnętrznej stronie tylnej okładki i może zawierać luźne wkładki itp.
  • Taśma "Register" (również tylko do oprawy twardej) może być oprawiona w książkę, do użycia jako zakładka. Dostępne są różne kolory.
  • Napisy z folii (błyszczące metaliczne): W przypadku twardej i miękkiej oprawy do prac uniwersyteckich, do grzbietów standardowo dodajemy napisy z folii srebrnej lub złotej. Jednak w przypadku twardej oprawy możemy również foliować na przedniej okładce (co jest odpowiednie dla danej uczelni). Domyślnie jest to złoto, więc jeśli potrzebujesz srebrnej folii, zaznacz pole wyboru. Na formularzu zamówienia online, w sekcji "Styl i prezentacja oprawy" na dole, wypełnij odpowiednie pola dla rzeczy takich jak uczelnia, stopień naukowy, imię, nazwisko i tak dalej, i prosimy o dokładne sprawdzenie pisowni przed złożeniem zamówienia, ponieważ wydrukujemy to, co dostarczasz.